Legowiska małp są bardziej sterylne od naszych łóżek!

Co trzecia bakteria obecna w pościeli pochodzi z naszego ciała i może powodować poważne problemy zdrowotne. Zagrażają nam bakterie kałowe, skórne i pochodzące z jamy ustnej. Najbardziej zaskakujące  jest to, że nasze łóżko jest mniej sterylne niż legowisko szympansów. Zdaniem Megan Thoemmes, doktorantki z North Carolina State University, autorki badania, wynika to stąd, że szympansy codziennie przygotowują sobie nowe legowisko. My zaś zmieniamy pościel zbyt rzadko - najczęściej co miesiąc, ale zdarza się, że i dwa, trzy razy do roku.

Mimo to żyjemy w przekonaniu, że skoro kładziemy się spać czyści, po kąpieli lub prysznicu, to i nasza pościel też musi być czysta. Zapominamy, że w naszym ciele żyją miliony bakterii, które dostają się na prześcieradło, poduszkę i kołdrę. A w łóżku pocimy się, ścieramy naskórek i ciałem ogrzewamy otoczenie. Tworzymy więc idealne warunki dla życia bakterii – ciepło, wilgoć i pożywienie (naskórek). Przeciętna kołdra po miesiącu zawiera ponad 20 tys. roztoczy.

Dlatego, by utrudnić życiem mikrobom, należy co najmniej dwa razy w miesiącu zmienić poszewki i prześcieradło. Większość materacy posiada przystosowane do prania pokrowce, zaleca się ich pranie, co pół roku. Jeżeli nie posiadamy takiego pokrowca, proponujemy zakupić przekładki zabezpieczające na i pod materac.

 

Źródło: Newsweek

Oferta na ochraniacze zabezpieczające

Wróć do innych artykułów